
Det är inte bara längs den norsk-ryska gränsen invånarna kan få slippa visum. Det förhandlas också mellan Polen och Ryssland om ett specialavtal för den ryska enklaven Kaliningrad, som ligger vid Östersjön. På längre sikt är flera EU-länder som Italien, Spanien och Tyskland öppna för att de EU-länder som har en gemensam yttergräns genom Schengenavtalet ska öppna sina gränser för ryssar. Eftersom Norge och Island också är en del av Schengen-avtalet skulle ett sådant beslut gälla även där. Ett viktigt skäl är att få en större andel av de ryska turisterna.
Turism tredje största näringen i EU
Turismen är den tredje största näringen inom EU efter handeln och byggsektorn. 1,8 miljoner företag, de flesta av dem små eller medelstora, lever av turism. Drygt fem procent av den totala arbetsstyrkan inom EU är sysselsatt med turism, eller nästan tio miljoner personer.
Tar man med de näringar som är indirekt beroende av turism – i första hand kommunikationer och kultursektorn – så uppskattas tolv procent av jobben inom EU vara knutna till turism. Det är därför inte en obetydlig näring som pressar på för att det ska bli mindre visumkrångel.
EU är världens främsta turistnation, med 370 miljoner turister som besökte EU 2008. 7,6 miljoner av dessa turister kom från BRIC-länderna – Brasilien, Ryssland, Indien och Kina. Det är en kraftig ökning sedan 2004 då det kom 4,2 miljoner turister från de länderna.
Kraftig ökning i rysk turism
I Norge har antalet övernattningsdygn som ryska turister och affärsresande har på norska hotell ökat kraftigt. 2009 var antalet övernattningar 121 000. Fram till och med augusti i år hade antalet övernattningar passerat 140 000. För fem år sedan vara antalet bara 30 000.
I Norge påpekas det ofta att det bara var 8 000 människor som passerade den norska-ryska gränsen 1990. Idag är antalet 130 000 per år. Men det är ändå bara en rännil mot den finsk-ryska gränsen. Där kommer åtta miljoner människor att ha passerat genom de två gränsstationerna Imatra och Nuijamaa under 2010. Två tredjedelar av de som passerar gränsen är ryssar. Försäljningen i taxfree-butikerna vid gränsen till medborgare utanför EU har ökat med en fjärdedel i år, enligt Helsingin Sanomat.
Potentialen har knappast utnyttjats fullt ut. Jämför man med den svensk-finska gränsen vid Torneå och Haparanda, sker det tolv miljoner gränspasseringar där per år.





